ریاضی پایه ششم ابتدایی

روش تدریس،دانستنیهای معلم،نمونه سوال،نقد و بررسی كتاب،وسایل كمك آموزشی،تیزهوشان و نمونه دولتی

نقش انگیزه در یادگیری درس ریاضی

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1391/10/10/254344_377.jpg

نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که ضریب هوشی دانش آموزان، عامل تعیین کننده ی پیشرفت ریاضی آن ها نیست، بلکه نقش اصلی در این زمینه بر عهده ی انگیزه و عادات مطالعه است.


منظور از عادات مطالعه، روش درس خواندن و تکرار و مرور است.

این تحقیق توسط محققان دانشگاه های مونیخ و بیلفلد صورت گرفته است. «کومورایاما» محقق فوق دکترای روان شناسی دانشگاه کالیفرنیا (که در مقام سرپرست این تحقیق در دانشگاه مونیخ حضور داشته است) می گوید: «در حالی که میزان ضریب هوشی در مراحل اولیه ی گسترش مهارت های ریاضی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است، در مراحل بعدی گسترش این مهارت ها، انگیزه و عادات مطالعه نقش مهم تری دارند.»

مورایاما و همکارانش اطلاعات مربوط به یک تحقیق ۶ ساله ی آلمانی را که در خصوص ارزیابی مهارت های ریاضی ۳۵۲۰ دانش آموز پایه های ۵ تا ۱۰ صورت گرفته بود بررسی کردند. آن ها به ارزیابی میزان  نقش انگیزه، عادات مطالعه و ضریب هوشی دانش آموزان در رشد ریاضی آن ها در یک دوره ی  ۵ ساله پرداختند.

نتایج بررسی نشان داد ضریب هوشی فقط در مراحل اولیه ی رشد مهارت های ریاضی، عاملی تعیین کننده است. در مراحل بعدی این روند، منحنی یادگیری مهارت های دانش آموزان تابع انگیزه و عادات مطالعه ی آن هاست. زمانی که آن ها احساس می کنند در این درس توانایی دارند فقط داشتن انگیزه های قوی درونی، به کارگیری مهارت هایی مانند حفظ کردن، توضیح دادن و ایجاد ارتباط با موضوعات دیگر می تواند به رشد ریاضی آن ها کمک کند. جالب این است که در این مرحله، رشد ریاضی دانش آموزان هیچ ربطی به ضریب هوشی آن ها ندارد.

مورایاما می گوید: «تحقیق ما نشان داد که توانایی دانش آموزان در یادگیری ریاضی مربوط به عواملی است که ماحصل آموزش است. آن بخش از برنامه های آموزشی که مبتنی بر انگیزه و عادات مطالعه ی دانش آموزان است می تواند راهکار مناسبی برای پیشرفت آن ها در درس ریاضی، مانند درس های دیگر، باشد.»


یادگیری ریاضی
نقش انگیزه در یادگیری درس ریاضی
نقش انگیزه در درس ریاضی
نقش انگیزه در یادگیری ریاضی
نقش انگیزه و یادگیری درس ریاضی
نقش انگیزه
یادگیری درس ریاضی
طبقه بندی: مقالات درس ریاضی،
برچسب ها:یادگیری ریاضی، نقش انگیزه در یادگیری درس ریاضی، نقش انگیزه در درس ریاضی، نقش انگیزه در یادگیری ریاضی، نقش انگیزه و یادگیری درس ریاضی، نقش انگیزه، یادگیری درس ریاضی،

تاریخ: پنجشنبه 19 دی 1392

نظرات()


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات