ریاضی پایه ششم ابتدایی

روش تدریس،دانستنیهای معلم،نمونه سوال،نقد و بررسی كتاب،وسایل كمك آموزشی،تیزهوشان و نمونه دولتی

مهمترین راهبرد های حل مساله ریاضی ششم ابتدایی


در مهارت حل مسئله استفاده از راهکارهای مختلف و توسعه ی آن در تفکر دانش آموزان مورد نظر است. تعدادی از راهکارهای مناسب برای حل مسئله در سطح آموزش عمومی عبارتند از:


1 – رسم شکل: حل کردن مسئله با کشیدن شکل یا دیاگرام و یا یک مدل ریاضی.

2 – حدس و آزمایش: حل کردن مسئله از طریق حدس جواب و آزمایش آن در شرایط مسئله و تصحیح حدس ها با دلایل منطقی  برای رسیدن به جواب صحیح.

3 – جدول نظام دار: قرار دادن داده ها و دسته بندی آن ها در جدول، با یک نظم منطقی، به طوری که تمام حالت های ممکن مسئله، در جدول نظام دار به دست آید.

4 -  حذف حالت نامطلوب: یعنی با حذف  حالت های نادرست یک مسئله، کم کم به پاسخ صحیح آن نزدیک شود و تنها حالت درست ممکن به دست آید.

5 -  الگویابی: یعنی با رفتن یک رابطه ی عددی یا هندسی بین داده های مسئله، پاسخ سئوال یا خواسته های مسئله روشن شود.

6 – حل مسئله ی ساده تر و مرتبط با مسئله ی اصلی: یعنی با ساده کردن مسئله یا در نظر گرفتن حالت خاص و ساده تر مسئله و حل کردن آن به کمک یک الگویابی، مسئله ی ساده را تعمیم داده تا مسئله ی اصلی حل شود.

7 -  زیر مسئله: تبدیل کردن یک مسئله ی پیچیده به چند مسئله کوچک و ساده تر، به طوری که با حل مسئله های کوچک و تقسیم شده، مسئله ی اصلی حل شود.

8 –روش های جبری: یعنی با استفاده از جبر، مسئله را به معادلات جبری ریاضی تبدیل کنید، به طوری که با حل معادلات جبری پاسخ مسئله پیدا شود.

راهبرد های حل مساله، رسم شکل، حذف حالت نامطلوب، جدول نظام دار، الگویابی، حل مسئله ی ساده تر و مرتبط با مسئله ی اصلی، زیر مسئله
برچسب ها:راهبرد های حل مساله، رسم شکل، حذف حالت نامطلوب، جدول نظام دار، الگویابی، حل مسئله ی ساده تر و مرتبط با مسئله ی اصلی، زیر مسئله،

تاریخ: چهارشنبه 2 بهمن 1398

نظرات()


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات