ریاضی پایه ششم ابتدایی

روش تدریس،دانستنیهای معلم،نمونه سوال،نقد و بررسی كتاب،وسایل كمك آموزشی،تیزهوشان و نمونه دولتی

هشت حرکت برای مات کردن آزمون تیزهوشان

 

۱ ـ روش یك تیك، دو تیك را برای سوال های سخت یا وقت گیر به كار ببر.

در آزمون های تستی (مشابه آزمون تیزهوشان) هیچ چیز گران بهاتر از «وقت» نیست. بنابراین باید به دنبال روش هایی باشید كه در زمان محدود آزمون بیشترین تعداد تستی را كه می توانید پاسخ دهید. لج بازی كردن با یك یا چند تست سمج و نامهربان و اصرار به مقلوب كردن آن ها نتیجه ای جز از دست دادن تعداد زیادی از تست های آسان و مهربان ندارد.

مؤثرترین تكنیك برای استفاده ی بهینه از زمان روش «یك تیك، دو تیك» است. برای اجرای این روش كافی است در آزمون با هر تستی كه مواجه می شوید آن را مطابق دسته بندی زیر شناسایی كنید:

 

الف) تست های مهربان: تستی را كه با خواندن آن، راه حلش را تشخیص می دهید و می توانید بدون دردسر در زمان استاندارد (یا كمتر) پاسخ دهید، تست مهربان می نامیم. به این تست ها بی درنگ پاسخ دهید.

ب) تست های سمج: تستی را كه در نگاه اول آشنا به نظر می رسد (و حتی شاید راه حلش را هم بدانید). اما برای رسیدن به پاسخش باید وقت و انرژی زیادی صرف كنید، تست سمج می گوییم. مقابله با وسوسه ی پاسخ گویی به تست های سمج یك هنر است كه رتبه های برتر آزمون دارند. در ابتدا به این تست ها پاسخ ندهید و آن ها را با یك تیك نشان دار كنید. معنی آن این است كه اگر وقت شد به سراغشان خواهید آمد.

پ) تست های غریبه: تست هایی كه به نظرتان آشنا نمی آید و جواب آن ها را نمی دانید، در این دسته قرار می گیرند. این تست ها را با علامت دو تیك علامت گذاری كند.

پس از این كه به تست های مهربان پاسخ دادید، چنان چه از وقت پیشنهادی دفترچه سوال، چیزی مانده باشد، صرف جواب دادن به تست های سمج (یك تیكی) كنید و اگر در آخر باز هم زمانی باقی ماند (كه احتمالش كم است) به سراغ تست های غریبه (دو تیكی) بروید و تلاش كنید راه حل آن ها را به خاطر آورید و پاسخشان را پیدا كنید.

گاهی پشت سر هم قرار گرفتن چند تست سمج یا غریبه به ویژه در ابتدای تست های یك درس می تواند روحیه ی شما را منهدم كند. واقعیت این است كه در هر آزمون تعدادی تست متوسط و چند تایی تست آسان و تعدادی تست سخت مطرح می شود و معمولاً تست های متوسط از تست های آسان و سخت بیشتر است. بنابراین پشت سر هم قرار گرفتن چند تست سخت تأثیری در تعداد كل تست های سخت ندارد و با پخش شدن این تست ها در لابه لای تست های آسان و متوسط تغییری در كل آزمون رخ نمی دهد. بنابراین آرامش خود را حفظ كنید و بگذارید اضطراب، رقبای احساسی شما را عقب بیندازد.

لازم به گفتن نیست كه شرایط آزمون (از جمله درجه ی سختی سوال ها) برای همه ی داوطلبان هم سطح یكسان است. یعنی تستی كه برای شما سخت است، به احتمال قوی برای رقبای شما هم سخت است. هم چنین در حد توانایی و تسلطی كه در هر درس یا مبحث دارید، از خودتان توقع داشته باشید. در غیر این صورت اضطراب به سراغتان می آید و اتلاف وقت شما را صد چندان می كند.

پیش نهاد می كنیم كه شب قبل از هر آزمون آزمایشی، زمان كوتاهی را به فكر كردن در مورد شرایط خاص آزمون اختصاص  دهید. مثلاً تصور كنید در درسی كه مسلط هستید چند سوال اول سخت است؛ حالا سعی كنید به صورت ذهنی بر این شرایط غلبه كنید. این تمرین ذهنی به شما كمك می كند تا در جلسه ی آزمون شرایط سخت را پیش بینی كرده، دچار اضطراب نشوید.

 

فواید روش یك تیك، دو تیك :

در زمانی كه شما ۲ یا ۳ تست سخت را پاسخ دهید، می توانید ۵ تست متوسط یا ۱۰ تست آسان را جواب دهید.

نظم و ترتیب ناشی از این روش، اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد و می توانید در زمان آزمون بهترین نتیجه ای كه می توانید را بگیرید.

روان تر و با آرامش بیشتری به تست ها پاسخ می دهید و مطمئن خواهید بود كه هیچ یك از تست های مهربان را از دست نمی دهید.

انرژی تان را بی مورد از دست نخواهید داد. انرژی شما محدود است، همانند یك دونده ی استقامت آن را بین تست ها و درس های آزمون به تناسب تقسیم كنید.

 

طبقه بندی: دانستنیهای معلم، تیزهوشان و نمونه دولتی،
برچسب ها:آزمون تیزهوشان، نمونه سوالات آزمون ورودی مدارس تیزهوشان پایه ششم ابتدایی، سوالات آزمون ورودی مدارس تیزهوشان پایه ششم ابتدایی، آزمون ورودی مدارس تیزهوشان پایه ششم ابتدایی، آزمون مدارس تیزهوشان پایه ششم ابتدایی، آزمون تیزهوشان پایه ششم ابتدایی، آزمون مدارس تیزهوشان ششم ابتدایی،

تاریخ: جمعه 21 اسفند 1394

نظرات()


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات