ریاضی پایه ششم ابتدایی

روش تدریس،دانستنیهای معلم،نمونه سوال،نقد و بررسی كتاب،وسایل كمك آموزشی،تیزهوشان و نمونه دولتی

مهمترین راهبرد های حل مساله ریاضی ششم ابتدایی

در مهارت حل مسئله استفاده از راهکارهای مختلف و توسعه ی آن در تفکر دانش آموزان مورد نظر است. تعدادی از راهکارهای مناسب برای حل مسئله در سطح آموزش عمومی عبارتند از:


1 – رسم شکل: حل کردن مسئله با کشیدن شکل یا دیاگرام و یا یک مدل ریاضی.

2 – حدس و آزمایش: حل کردن مسئله از طریق حدس جواب و آزمایش آن در شرایط مسئله و تصحیح حدس ها با دلایل منطقی  برای رسیدن به جواب صحیح.

3 – جدول نظام دار: قرار دادن داده ها و دسته بندی آن ها در جدول، با یک نظم منطقی، به طوری که تمام حالت های ممکن مسئله، در جدول نظام دار به دست آید.

4 -  حذف حالت نامطلوب: یعنی با حذف  حالت های نادرست یک مسئله، کم کم به پاسخ صحیح آن نزدیک شود و تنها حالت درست ممکن به دست آید.

5 -  الگویابی: یعنی با رفتن یک رابطه ی عددی یا هندسی بین داده های مسئله، پاسخ سئوال یا خواسته های مسئله روشن شود.

6 – حل مسئله ی ساده تر و مرتبط با مسئله ی اصلی: یعنی با ساده کردن مسئله یا در نظر گرفتن حالت خاص و ساده تر مسئله و حل کردن آن به کمک یک الگویابی، مسئله ی ساده را تعمیم داده تا مسئله ی اصلی حل شود.

7 -  زیر مسئله: تبدیل کردن یک مسئله ی پیچیده به چند مسئله کوچک و ساده تر، به طوری که با حل مسئله های کوچک و تقسیم شده، مسئله ی اصلی حل شود.

8 –روش های جبری: یعنی با استفاده از جبر، مسئله را به معادلات جبری ریاضی تبدیل کنید، به طوری که با حل معادلات جبری پاسخ مسئله پیدا شود.

طبقه بندی: دانستنیهای معلم،
برچسب ها:راهبرد های حل مساله، رسم شکل، حذف حالت نامطلوب، جدول نظام دار، الگویابی، حل مسئله ی ساده تر و مرتبط با مسئله ی اصلی، زیر مسئله،

تاریخ: پنجشنبه 19 دی 1392

نظرات()


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات