ریاضی پایه ششم ابتدایی

روش تدریس،دانستنیهای معلم،نمونه سوال،نقد و بررسی كتاب،وسایل كمك آموزشی،تیزهوشان و نمونه دولتی

نقد و بررسی کتاب پایه ریاضی ششم ابتدایی فصل چهارم عدد های تقریبی

در این فصل  موضوعات زیر بررسی گردیده است:

مفهوم تقریب

روش قطع کردن

تبدیل  کسر به عدد اعشاری با تقریب خواسته شده

مفهوم خطا در تقریب زدن

گرد کردن

مقایسه دو روش گرد کردن و قطع کردن

نمایش تقریبی اعداد بر روی محور

محاسبات تقریبی

ترتیب انجام عملیات ریاضی

در صفحه 62 مثال زیر آورده شده است:

(فرض کنید)  دقت خط کشی که فقط واحد های سانتی متر را دارد 1 سانتی متر است. یعنی این خط کش کمتر از یک سانتی متر را مشخص نمی کند.

چون دقت خط کش های دانش آموزان میلی متر است. بهتر بود مثال دیگری ذکر می شد.

در سوالی پرسیده شده دقت اندازه گیری کیلومتر شمار را بیان کنید؟ به نظر نمی رسد دانش آموزان  با مفهوم کیلومتر بر ساعت آشنایی داشته باشند.

در آزمایشگاه مدرسه ترازویی وجود دارد که وزن )جرم) اجسام را با دقت 1/ 0 گرم تعیین می کند. دو گلوله فلزی کوچک به وزن  )جرم ( 23 / 3 گرم، 62 / 12 گرم را با این ترازو وزن می کنیم. ترازو وزن آنها را با چه عددی هایی نشان می دهد؟

این سوال در دومین صفحه درس تقریب مطرح شده است. که به نظر می رسد بیش از این ها باید با دانش آموز کار شود تا دانش آموز  قادر به پاسخ گویی به این سوال باشد. (ظاهرا اشتباهی در اینجا قرار گرفته است.)

در این فصل صفحه 64 مفهوم تقسیم اعداد اعشاری تا دو رقم اعشار توضیح داده شده است. در صورتی که در فصل دوم  صفحه 34 از دانش آموز خواسته شده تا حاصل تقسیم های زیر را تا 2 رقم اعشار حساب کنند.

با کمک ماشین حساب برای کسر های زیر یک کسر تقریبا مساوی با 2 بنویسید که صورت یک رقمی باشد.

سوال مناسب و جذابی برای دانش آموزان خواهد بود.

در این فصل در سوالات متعددی به دانش آموز کسری داده شده است و از او خواسته شده است تا با تقسیم صورت بر مخرج کسر عدد اعشاری آن را با تقریب خواسته شده محاسبه کند. دانش آموزان در فصل دوم با تقسیم اعداد اعشاری آشنا شده اند و هدف از این فصل نیز آموزش تقسیم نیست. پس بهتر آن بود تا از دانش آموز خواسته می شد این عملیات را با ماشین حساب انجام دهد و تنها بر روی تقریب زدن عدد حاصل تمرکز کند.

شیوه آموزش تقریب به روش گرد کردن بسیار جالب و مناسب است.

در صفحه 72 چنین سوال مطرح شده است: با استفاده از ماشین حساب و با روش قطع کردن و با تقریب کمتر از 1/ 0 محل آن کسر ها را روی محور زیر تعیین کنید.

این یکی از بهترین سوالات کتاب است.


نقد و بررسی کتاب ریاضی پایه ششم ابتدایی، نقد و بررسی کتاب، ریاضی پایه ششم ابتدایی، نقد و بررسی ریاضی پایه ششم ابتدایی، نقد کتاب ریاضی پایه ششم ابتدایی، بررسی کتاب ریاضی پایه ششم ابتدایی، نقد و بررسی کتاب ریاضی ششم ابتدایی

طبقه بندی: نقد و بررسی كتاب،
برچسب ها:نقد و بررسی کتاب ریاضی پایه ششم ابتدایی، نقد و بررسی کتاب، ریاضی پایه ششم ابتدایی، نقد و بررسی ریاضی پایه ششم ابتدایی، نقد کتاب ریاضی پایه ششم ابتدایی، بررسی کتاب ریاضی پایه ششم ابتدایی، نقد و بررسی کتاب ریاضی ششم ابتدایی،

تاریخ: چهارشنبه 18 دی 1392

نظرات()


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات