ریاضی پایه ششم ابتدایی

روش تدریس،دانستنیهای معلم،نمونه سوال،نقد و بررسی كتاب،وسایل كمك آموزشی،تیزهوشان و نمونه دولتی

دلایل ترس دانش آموزان از درس ریاضی و راه حل های کاربردی

از گذشته تاكنون شنیدن نام «ریاضی» برای گروه قابل توجهی از دانش‌آموزان با ترس و اضطراب همراه بوده است، به گونه‌ای كه آثار این ترس در بی میلی دانش‌آموزان نسبت به زنگ ریاضی و نیز در نمرات امتحانی این درس همیشه مشهود بوده است.

این سؤال همیشه در ذهن معلمان، اولیا و حتی دانش‌آموزانی كه از ریاضی ترس دارند، وجود داشته و دارد كه «دلیل این بی‌علاقگی و مشكل همیشگی در یادگیری ریاضی چیست؟»

پاسخ‌های مختلفی نیز از سوی كارشناسان مسائل آموزشی به این علامت سؤال داده شده است كه هركدام از آنها نیز در جای خود قابل تأمل است.


پروفسور «روحانی احمد ترمیزی» دانشمند زن مسلمان و استاد ریاضی دانشگاه UMB مالزی به تشریح دلایل ترس دانش آموزان از این درس راهبردی و نیز راه‌ حل این مشكل پرداخته است.

پروفسور روحانی احمد ترمیزی در رابطه با راه‌های توسعه آموزش ریاضی در كشورها به ویژه كشورهای اسلامی می گوید: در زمینه آموزش ریاضی تمام كشورها باید بر این امر تأكید و نسبت به آن اهتمام داشته باشند تا بهترین روش های تدریس را پیدا كرده و معلمان نیز روش های تدریس خود را بهبود ببخشند. توسعه آموزش ریاضی باید به دغدغه اصلی كشورها به ویژه معلمان تبدیل شود.

پروفسور روحانی احمد ترمیزی درباره ریشه‌های ترس از ریاضی در میان دانش آموزان می گوید: به طور كلی ترس از ریاضی به این نكته برمی گردد كه آیا دانش‌آموز مفاهیم ریاضی را خوب فهمیده است یا خیر؟

استاد ریاضی دانشگاه UMB مالزی با تأكید بر مسئله «درك مفاهیم ریاضی» می گوید: واقعیت این است كه دانش آموزانی كه مفاهیم ریاضی را خوب نمی فهمند، همیشه از رفتن در كلاس ریاضی ترس دارند.

تبدیل كلاس به محیط شاد و كاربردی كردن مسائل، دو راه علاقه مندی بچه‌ها به ریاضی است. یكی از راه هایی كه می‌ توانیم بچه‌ها را نسبت به ریاضی علاقه مند كنیم، این است كه كلاس ریاضی را به یك محیط شاد و مفرح تبدیل كنیم؛ علاوه بر آن، باید سؤالات كاربردی تری را در فضای كلاس برای بچه‌ها حل كنیم تا انگیزه آنها برای یاد گرفتن مفاهیم ریاضی بالاتر برود.

هر چند ممكن است این روش زمان زیادی را از معلم بگیرد اما باید توجه داشته باشیم كه با این روش تعداد دانش آموزانی كه از یاد گرفتن ریاضی احساس رضایت می كنند و با خوشحالی از كلاس خارج می شوند، از حالت عادی به مراتب بیشتر می شود‌ چرا كه در روش عادی ممكن است فقط چند دانش آموز از یاد گرفتن مفاهیم ریاضی احساس رضایت و خشنودی كنند.


دلایل ترس دانش آموزان از درس ریاضی و راه حل های کاربردی
دلایل ترس دانش آموزان از درس ریاضی و راه حل های کاربردی آن
ترس دانش آموزان از درس ریاضی و راه حل های کاربردی
دلایل ترس دانش آموزان از درس ریاضی و راه حل کاربردی
دلایل ترس دانش آموز از درس ریاضی و راه حل های کاربردی
دلایل ترس دانش آموزان از درس ریاضی
دلایل ترس دانش آموز از درس ریاضی
طبقه بندی: مقالات درس ریاضی،
برچسب ها:دلایل ترس دانش آموزان از درس ریاضی و راه حل های کاربردی، دلایل ترس دانش آموزان از درس ریاضی و راه حل های کاربردی آن، ترس دانش آموزان از درس ریاضی و راه حل های کاربردی، دلایل ترس دانش آموزان از درس ریاضی و راه حل کاربردی، دلایل ترس دانش آموز از درس ریاضی و راه حل های کاربردی، دلایل ترس دانش آموزان از درس ریاضی، دلایل ترس دانش آموز از درس ریاضی،

تاریخ: یکشنبه 29 دی 1392

نظرات()


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic