ریاضی پایه ششم ابتدایی

روش تدریس،دانستنیهای معلم،نمونه سوال،نقد و بررسی كتاب،وسایل كمك آموزشی،تیزهوشان و نمونه دولتی

رابطه حیوانات با اعداد ریاضی

سیل یک پستاندار دریایی گوشتخوار است. آن را دست آموز می کنند  و در برخی از سیرکها برای نمایش بکار می گیرند. از سیل می خواهند که تا فلان عدد را بشمارد. سیل با چند بار دمیدن در یک بوق پاسخ درستی به این سوال می دهد.


به همین ترتیب دیده شده است که یک اسب آموزش دیده در پاسخ مربی خود که عددی را از حیوان می پرسد، می تواند با کوبیدن های پی در پی پا بر زمین، آن عدد را پر کند.

اگر کسی شاهد چنین صحنه هایی باشد شاید گمان برد که حیوانات قادرند اعداد ریاضی را بشمرند. ولی حقیقت آن است که هیچیک از این حیوانات مفهوم عدد را درک نمی کند و از عهده شمردن آنها بر نمی آید. آنچه رخ می دهد این است که مثلا سیل یا اسب، پس از یک دوره آموزش یاد می گیرند که در چه موقع عملی را شروع و در چه هنگام آن را تمام کنند. از این رو با دریافت علامتی که به آنها یاد داده شده آن کار را آغاز می کنند و سپس با دریافت علامت دیگری از ادامه کار دست بر می دارند.

البته برخی حیوانات توانایی تشخیص اعداد کوچکتر را از اعداد بزرگتر دارند. ولی این به این معناست که اگر در برابر حیوان دو بسته غذا باشد حیوان ترجیح می دهد بسته بزرگتر را بردارد.

دانشمندان بر این باورند که برخی از پرندگان و حیوانات واقعا توان شمارش دارند.

در یک آزمایش با یک کبوتر چنین کردند: مرتبا در جلویش دانه نهادند. یعنی هر بار که دانه ای را بر می داشت، دانه بعدی را در بشقابش می گذاشتند. کبوتر دانه ها را بر می داشت تا شش دانه، اما دانه هفتم که به ته بشقاب چسبیده بود کبوتر را از برداشتنش منصرف کرد.

پس از این کبوتر همیشه تا دانه ششم را بر می داشت ولی دانه هفتم را نه.

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این گونه تشخیص، خود حاکی از یک شمارش واقعی است.

طبقه بندی: دانستنیهای معلم،
برچسب ها:دانستنی های ریاضی، رابطه حیوانات با اعداد ریاضی، رابطه حیوانات با اعداد، حیوانات و اعداد ریاضی، رابطه حیوانات و اعداد ریاضی، اعداد ریاضی،

تاریخ: جمعه 20 دی 1392

نظرات()


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic